środa, 20 października 2021

#1 Haul książkowy

 Cześć :) OStatnio zamówiłam trochę książek przez internet, jeszcze wszystkie mi nie przyszły, więc czekam, a na razie pokażę wam te, które już do mnie dotarły. Większość z nich to w sumie takie poradniki lub psychologiczne, ale to dlatego, że ostatnio mam ciężkie dni (tygodnie, miesiące) i nie za dobrze się czuję, więc postanowiłam wspomóc się książkami o tzw. samoopiece na co w Ameryce mówią self-care 😃 Myślę, że mój spadek nastroju to nie jest coś nowego, ale sytuacja, która ciągnie się od wielu lat, a ma to związek z różnymi traumami z młodości, jednak czasem wszystko się nasila, a innym razem słabnie. Wydaje mi się, że ciężki sezon w pracy (w sumie od czerwca) spowodował nasilenie tych objawów, tym bardziej, że jeszcze trochę muszę się pomęczyć, bo dalej w pracy jest ciężko, a na urlop idę w listopadzie:) Książki zakupiłam na tematy mi bliskie, ale też próbowałam jakoś wziąść ze wszystkiego po trochu i połączyć te kategorie. Tak więc zamówiłam książki o nerwicy, zakupoholiźmie (z czego jeszcze nie do końca się wyleczyłam), kompulsywnym myśleniu, problemach emocjonalych, o tym jak nie dać sobą manipulować itd. Wiem, że dużo tego, ale każda z tych książek może mi pomóc, bo radzenie sobie z emocjami działa na różnych płaszcyznach i u mnie jest wszystkiego po trochu, czyli zmienne nastroje, natłok myśli, obsesyjne zakupy. Wiem, że się rozpisałam, więc poniżej wklejam wam już zdjęcia książek z krótkimi opisami :)

"Królowa oszczędzania" to zapis doświadczeń Cait z dwunastu miesięcy niezwykłego eksperymentu. W tym czasie ograniczyła do minimum niezbędne zakupy, pozbyła się siedemdziesięciu procent rzeczy ze swojego mieszkania, odkryła zalety ruchu zero-waste i nauczyła się naprawiać przedmioty, zamiast je wyrzucać. Wkrótce odkryła, że im mniej kupuje, tym bardziej jest szczęśliwa.
Jedna z najlepszych książek samopomocowych ostatnich lat stanowi doskonałe połączenie wyników najnowszych badań z niezwykle skutecznymi i praktycznymi poradami do wykorzystania od zaraz. W pułapce myśli - dla nastolatków to publikacja, która stanowi nawiązanie do bestsellera W pułapce myśli – tym razem została skierowana do młodych ludzi. To wyczerpujący poradnik, który wyróżnia lekki i bezpośredni język, a zawarte w nim przykłady, wskazówki i ćwiczenia odpowiadają problemom i wyzwaniom, przed jakimi stają młodzi ludzie.
Jak nie dać sobą manipulować. Każdy z nas może stać się ofiarą manipulatora, a w szczególności osoby nadwydajne mentalnie – takie jak ty. Może już dostrzegłeś, że w twoim otoczeniu jest osoba, która próbuje ci zaszkodzić? Czasem trudno jest rozróżnić pozorną życzliwość od manipulacji. Na szczęście książka Jak nie dać się zmanipulować pomoże ci rozpoznać toksyczne osoby wokół ciebie i wyswobodzić się spod ich kontroli.
Jak pomóc nastolatkom. Jakie objawy mogą sugerować, że nastolatek cierpi z powodu depresji, nadmiernego lęku, uzależnienia lub zaburzeń odżywiania? Jak rozmawiać z młodymi ludźmi, by naprawdę ich zrozumieć i przekonać do przyjęcia pomocy? Na te i wiele innych niezwykle ważnych pytań odpowiedzi daje Roy Petitfils, terapeuta specjalizujący się w pracy z młodzieżą w wieku 14-20 lat. Swoją książkę kieruje zarówno do rodziców niepokojących się o swoje dzieci, jak i do nauczycieli oraz wychowawców, którzy powinni umieć zauważyć różnego rodzaju problemy swych podopiecznych i właściwie na nie zareagować.
Dynamika nerwic. Książka wydana 1983 roku, nie znalazłam opisu w internecie, z tyłu książki też opisu nie ma.

I to tyle, wiem, że możecie pomyśleć po co mi książki skierowane dla nastolatków, ale ja lubię tą formę, bo książki są wtedy opisane w bardziej prosty, przejrzysty i optymistyczny sposób, więc lepiej mi się je czyta :) Ostatnia książka została wydana w latach 80-tych i wiem, że takie stare książki też są ciekawe, bo już kilka takich czytałam. 

Niedługo kolejny wpis z tej serii. Jeśli polecacie jakieś książki tego typu to piszcie w komentarzach, buziaki :)

13 komentarzy:

 1. Ciekawe tytuły. Moja biblioteczka pęka w szwach od tego typu literatury. Czasu mi jedynie brakuje na ich czytanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Życzę Tobie abyś jak najwięcej skorzystała z tych książek i żeby zły czas minął. Pozdrawiam :-).

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwszą i trzecią książkę chętnie bym przygarnęła do swojej biblioteczki :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe tytuły, też lubię kupować poradniki, jeśli mam z czymś problem. Życzę ci, abyś szybko zaznała spokoju:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przede wszystkim życzę Ci powrotu do równowagi, byś nie musiała dalej męczyć się z "upiorami" przeszłości. A tytuły bardzo ciekawe. Może którąś przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. These books sound so interesting. I am sure you will learn a lot through this process. I love books like this for difficult times or times of transition <3
  the creation of beauty is art.

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajne książki, ta z oszczędzaniem mnie najbardziej zaciekawiła :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zainteresowała mnie książka o oszczędzaniu, chyba ją sobie zakupię. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam nadzieję, że już niebawem wszystko się u ciebie ułoży, a twoje samopoczucie będzie dobre. Przyjemnego czytania i wyciągnięcia jak najwięcej informacji z tych lektur!
  Życzę miłego odpoczynku na urlopie☺
  Pozdrawiam gorąco!

  mój blog

  OdpowiedzUsuń
 10. Interesujące książki, z pewnością warto po nie sięgnąć. Najbardziej zainteresował mnie tytuł "W pułapce myśli".
  Pozdrawiam serdecznie kochana, życzę przyjemnej lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Książek Ci nie polecę, bo nie czytam poradników... ale na problemy, o których piszesz polecam Ci praktykę jogi... daje ukojenie, wycisza i likwiduje natłok myśli:) Trzymaj się cieplutko:)

  OdpowiedzUsuń